Yabancıların Yunanistan’da bulunmaları hakkında yeni kanun (4251/2014), üçüncü ülkelerin vatandaşları için toplam ekspertiz değeri en az 250.000 Euro olan gayrimenkulu satın alınmasına dayalı 5 senelik Yunanistan’da oturma izni alınması için yeni bir fırsat oldu.

Avrupa’da olan diğer benzer fırsatlara göre, Yunanistan oldukça küçük yatırım yaparak uzun süreli bir oturma iznini alma fırsatını sunmaktadır ve yatırım için sadece tek bir nesne ile sınırlı olma zorunluluğu getirmemektedir ve bu yatırımların likiditesini artırmak için mükemmel bir fırsat sunmaktadır.
 Avrupa’da vizesiz seyahat veya oturum: Size ve ailenize Yunanistan’da sürekli oturum hakkının yanısıra Şengen ülkelerinde hiçbir şart olmaksızın seyahet etme özgürlüğü sağlamaktadır.
Bütün aileniz hemen 5 yıllık oturum iznini alır: Karı / koca, 21 yaş altı çocuklar ve veliler ana yatırımcının aldığı süre kadar Yunanistan’da oturum iznini tek bir yatırımla alabilirler.,
Yunanistan’da oturmaya gerek yoktur: Yunanistan’da belirli bir süre oturmak zorunda değilsiniz, mevcut gayrimenkul kiraya verilebilirsiniz ve ek gelir elde edebilirsiniz.
Avrupa’da eğitim ve tıp: Yunanistan’da oturma iznin varlığı yüksek kalitede tıbbi hizmetlere ve çocukların okul ve üniversitelerde eğitime erişimlerini kolaylaştırır.

Gayrimenkul yatırımları yoluyla oturma izni almak için Avrupa’da en kolay program.

Gayrimenkul yatırımı yoluyla Yunanistan’da 5 senelik oturma iznini almak için koşullar:

TÜM GAYRIMENKUL TESİSLERİNİN TOPLAM DEĞERİ DİKKATE ALINIR: Toplam tahmini değeri 250.000 Euro’dan fazla olacak birkaç gayrimenkul tesisi yatırım amacı olabilir ve bu likidite gayrimenkulu makul bir fiyattan satın alma imkanını vermektedir.
TAHMİNİ DEĞERİ PİYASA DEĞERİNDEN DAHA YÜKSEK OLABİLİR: Yatırımların gerekli asgari tutarının hesaplanmasında, kriterleri daha çok olduğu için genellikle piyasa değerinden daha yüksek olan tahmini değer dikkate alınır. Gereken yatırımların asgari toplamı 250.000 Euro gayrimenkulun piyasa değeri 150.000 Euro’dan başlayarak gerçekleştirilebilir.
MÜLKİYETİ ALINAN GAYRİMENKUL KİRAYA VERİLEBİLİR: İşbu oturma iznini uzatmak için Yunanistan’da oturmaya gerek yoktur. Bu fırsat satın alınan mülkiyeti kira verme ve ek gelir elde etme imkanını sağlamaktadır.

Gayrimenkul yatırım temelinde Yunanistan’da oturma izni 5 sene için verilir ve her 5 yılda bir uzatılabilir. Yalnızca tek şart – gayrimenkulun özel mülkiyetinde bulunması veya ticari gayrimenkul için kira sözleşmesinin olmasıdır.

Kayıt düzeni ve süreler

Yunanistan Konsolosluğu’na  D vizenin verilmesi için başvuru
Oturma iznin verilmesi için toplam süre – 3 ay

Direkt Yunanistan’da  Göçmenler Bürosu’na başvuru
Oturma iznin verilmesi için toplam süre – 1 ay
 

Gereken belgeler

  • Gayrimenkulun satın alınması hakkında noter sözleşmesi
  • Sözleşmenin Tapu dairesinde tescil edildiği hakkında rapor
  • Gayrimenkulun yasal taleplere uygun olduğu hakkında noterden rapor (değerlendirme dahil olarak)
  • 4251/2014 sayılı kanunun 132. maddesine gore devlet tarifenin ödendiğine dahil makbuzlar
  • Yurt dışına seyahat yapmak için geçerli bir pasaport (yurtdışına çıkış pasaportu)
  • Evlilik belgesi (resmi evlilik yapıldıysa)
  • Çocukların doğum belgeleri (çocuklarla beraber tescil ettikleri durumunda)
  • Sağlık sigorta poliçesi

Oturma izninin alınması için kullanılan gayrimenkul mülkiyete daha geçmemişse, 1-4 numara altında olan belgeler bir avukat ya da emlakçı ile yapılan gayrimenkulu satın alma ön sözleşmesine değiştirilir.
Bu durumda en az 250.000 euro tutarında paranın var olduğunu tasdik etmek lazım olur, banka ekstresi böyle bir onay olabilir

Tüm belgeler resmi olarak Yunan diline tercüme edilmelidir.

Ödeme Düzeni