Sıkça Sorulan Sorular

Kanada Vizesi ile sınırdan Amerika’ya Girmem mümkün mü ?

Amerika Vizeniz olmadan giriş yapmanız mümkün değildir.


Vize almabilmek için konsolosluğa şahsen gitmem  gerekir mi?

Schengen vizeleri için kısmen evet. Schengen ülkeleri 25 Eylül 2014 itibariyle ortak parmak izi sistemine geçti. Bu tarihten sonra vize başvurusu yapacak olan herkes için parmak izi uygulaması yapılmaktadır. ABD ve İngiltere vize başvurularında da parmak izi vermek için şahsen başvuruda bulunmalısınız. Biz VizeWORLD olarak tüm başvurularınızda size eşlik etmekteyiz.

Almanya Başkonsolosluğundan  vize almak zor diyorlar doğru mu?

Almanya Başkonsolosluğu’ndan ilk defa vize alınıyor ise genellikle seyahat süreniz kadar, yani kısa süreli vize verilmektedir. Almanya Vizenizi doğru kullandığınız takdirde, sonraki başvurularınızda Almanya Konsolosluğu vize süresini kademeli olarak arttırmaktadır. Bu durum vizenin zor verildiği algısını arttırmaktadır.

Vize başvurum reddedildiğinde ödediğim vize harcı ve başvuru ücretini geri alabiliyor muyum ?

Hayır geri alamazsınız. Maalesef Konsolosluklar vize başvuru işlemlerinizi olumsuz da sonuçlandırsa ücret iadesi yapmamaktadır.

 Vize World Sıkça Sorulan Sorular


Vize başvurum reddedilirse dosyamı ve belgelerimi geri alabiliyor muyum ?

Pasaportunuz ve dosyanıza eklendiyse orijinal davetiye ve banka cüzdanlarınız dışındaki tüm belgeleriniz konsoloslukta arşivlendiği için geri alamazsınız.

İş Amaçlı Ticari vize almak istiyorum ancak şirketim banka hesaplarını başkonsolosluklara vermek istemiyor, ne yapabilirim ?

Şirketinizden banka hesaplarının gizliliği nedeni ile konsoloslukla paylaşılamayacağına ve vize işleminin bu şekilde yapılmasını istendiğine dair bir yazı almalısınız. Çok uluslu ya da büyük ölçekli şirketler için fazla sorun olmamakla birlikte küçük işletmeler için bu tür bir yazı etkili olmamaktadır. Mutlaka eklenmesi tarafımızca tavsiye edilir.

Ülkelerden Çok girişli vize almak için ne yapmam lazım?

Çok girişli vize için başkonsolosluğun vize departmanına yazacağınız dilekçenize bu isteğinizi eklemeli ve başvuru formlarındaki gerekli maddeyi işaretlemelisiniz. Kabulu tamamen konsolosluk yetkililerinin onayındadır. Varsa daha önceki vize durumunuz, dosyanızdaki belgeler ve seyahat planınızın da vize süre ve giris sayısında etkili olduğunu unutmayınız.

Vize başvurusu için nasıl dilekçe yazmam lazım? Başvurduğum ülkenin dilinde mi olmalı, yoksa İngilizce mi olmalı?

Yazacağınız dilekçe, başvuru yaptığınız konsolosluğa hitaben, seyahat amacınızı, tarihlerini ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı bilgisini içeren bir dilekçe olmalıdır. Çoğu konsolosluk, kendi resmi dilleri dışında İngilizce ya da Türkçe dilekçe kabul etmektedir. Lütfen başvuru yapacağınız ülkenin hangi dillerde dilekçe kabul ettiğine dair vize ofisimizden  bilgi isteyiniz.

 Vize World Sıkça Sorulan Sorular

Şuan İşsizim. Nasıl vize alırım?

Vize uygulayan ülkeler, seyahatinizin bitiminde ülkenize döneceğinizin garantisini görmek isterler. Bu yüzden dosyanızda ülkenizle olan bağınızın kuvvetli olduğunu gösterir belgeler olmalıdır. Bakiyeli banka hesabınızın dışında, seyahatinizi finanse edecek sponsorunuzun olması gereklidir. Birinci derece yakın aile üyelerinin sponsorluğu genel kabul görmekle birlikte uzak kişiler de sponsor olabilirler.

Öğrenciyim. Ailemin durumu da iyi değil, vize alabilir miyim?

Seyahatinizi finanse edecek sponsorunuz var ve dosyanızda seyahat sonrası ülkenize döneceğinizin garantisi kuvvetli ise vize alabilirsiniz. Seyahat amacınız turistik olacak ise kalınacak süreyi kısa tutmalısınız .  Vize için nihai kararın konsolosluk yetkililerinin inisiyatifinde olduğunu unutmayınız.

Evrak listesinde 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası isteniyor. Bankada bu kadar para mı göstermeliyim?

Hayır. Seyahat sağlık sigortalarında bahsi geçen 30.000 Euro luk teminat sigorta şirketinin sizi o kadar liralık riske karşı sigortaladığı anlamına gelir. Sigorta için sizin bankada para bulundurmanıza gerek yoktur. Seyahat süreniz kadar haftalık, aylık ya da yıllık olarak sigorta yaptırabilirsiniz.

 

Vize almak için bankada ne kadar para göstermem lazım?

Otel ve uçak masraflarının haricinde, banka hesabınızda, Schengen ülkeleri için yurtdışında kalacağınız her gün için minimum 150 euro , İngiltere için 200 GBP ve Amerika için 225 dolar karşılığı nakit para bulundurmalısınız.

Her seyahatte vize başvurusu yapmak yerine, 10 yıllık vize almak istiyorum. Bu mümkün değil mi?

Schengen ülkelerinden 10 yıllık vize almanız maalesef mümkün değildir. Ancak, ABD , Kanada ve İngiltere, daha önceki vizeleriniz, seyahatleriniz, çalışma durumunuz ve maddi koşullarınızı göz önüne alarak, 10 yıla kadar vize verebilmektedir. Şu unutulmamalıdır ki, sizin talebiniz her ne olursa olsun, verilecek olan vizenin süresi tamamen konsoloslukların inisiyatifindedir.

 

“Vizeyi doğru kullanmak ve Vize İhlali” ne demek?

Sahip olduğunuz vizenin geçerlilik tarihleri içinde, verilen kalış süresini aşmadan, vize aldığınız ülkeye giris yaparak kullanmış olmanız demektir.Aksi taktirde vize ihlali yapmış olursunuz

Schengen vizesi alınca Avrupa’da istediğim ülkeye gidebilir miyim?

Schengen vizeniz, vize alınan ülkenin dışındaki ülkelere girişi garanti etmez. Ülkelere girişte karar mekanizması gümrük polislerindedir. Örneğin; Hollanda ve Almanya gibi ülkeler “özellikle ilk Schengen vizeniz ise” farklı bir ülke vizesi ile ilk girişi kendi ülkelerinden yapmanıza izin vermezler.

Yeşil pasaportum vardı ama işe başlayınca iptal oldu. Şimdi normal pasaportla vize almak istiyorum. Yeşil pasaportumun bir etkisi olur mu?

Daha önceden Yeşil Pasaport sahibiyseniz ve pasaportunuzda önceki seyahatlerinizle ilgili giriş-çıkış damgaları varsa, konsolosluklara bunu ibraz etmeniz vizeniz için avantaj sağlayacaktır.

 Vize World Sıkça Sorulan Sorular


Vize için aracı kurumlara gitmek zorunda mıyız? Ben direkt konsolosluğa başvurmak istiyorum, ne yapmam lazım?

Birçok Schengen ülkesi ve İngiltere vize başvuruları için aracı kurum kullanmaktadır. Aracı kurumlar resmi olup, Turizm acentesi değildir ve ülkelerin dışişleri bakanlıklarına bağlıdır. Dosyalarınızı kabul etmek ve konsolosluğa iletmek ve süreç sonunda pasaportunuzu size iletmek ile yetkilidirler. Aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurular düzenli ve hızlı sonuç verdiği ve konsoloslukların iş yükünü azalttığı için konsolosluklar başvuruların aracı kurumlardan yapılmasını istiyorlar.

Yunan adalarına gideceğim. Tekne yetkilisi 1-2 günlük vize alabileceklerini söyledi. Bu mümkün mü?

Denizci vizelerinin dışında Yunanistan Adaları için de Schengen vizesi almanız gereklidir. Adalar için farklı bir vize türü yoktur.Ancak Yaz dönemlerinde Midilli , KOS ve Rodos adalarına günü birlik vize olabilmektedir.

 Vize World Sıkça Sorulan Sorular

3 yıl geçerli ABD vizem var, ama pasaportumun sayfası dolduğu için değiştirmek zorunda kaldım. Eski pasaportumdaki vizem hala geçerli mi?

Amerika vizeniz son kullanım tarihi bitene kadar geçerlidir. Eski ve yeni pasaportunuzu yanınızda bulundurarak vizenizi kullanabilir, yeni vize almaksızın sorunsuz seyahat edebilirsiniz. (Aynı durum İngiltere vizesi için de geçerli)

Pasaportuma su döküldü, ne yapmam lazım?

Pasaportunuzda geçerli vizeniz yok ve vize başvurusu yapacaksanız pasaportunuzu yenilemeniz gerekiyor. Lekeli ya da tahrip olmuş pasaportlarla kesinlikle vize başvurusu yapamazsınız. Schengen vizeniz var ve yeni tip çipli pasaport kullanıyorsanız, ön sayfadaki barkodun dağılmamış olması, kimlik bilgilerinizin, fotoğrafınızın ve vizenizin tam görünür olması halinde yurtdışına çıkabilirsiniz.

Yurtdışında tanıdığım  var, bana davetiye gönderse kolay vize alabilir miyim?

Davetiyenizi  gönderen kişiden, kendisinin ikamet ettiği bölgede bağlı bulunduğu belediyeden alınmış ve orijinalinin size gelmiş olması gereklidir. Konsolosluk varsa daha önce aldığınız vizelerinize ve dosyanızın durumuna göre karar verecektir.

Bana 10 günlük Schengen vizesi verildi. 12 gün kalsam ne olur?

Vizeleri geçerlilik sürelerini aşarak kullanmak bir sonraki vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Arkadaşımda kalacağım, ama otelin parasını ödemem gerektiğini söylediler. Ne yapmam lazım?

Vize başvurusunda ülkede kalacağınız yeri otel rezervasyonu ya da davetiye ile belgelemek zorundasınız. Arkadaşınızdan gelen resmi ve orijinal davetiye yoksa, konsolosluğa arkadaşınızda kalacağınızı belirtemezsiniz. Vize için otel rezervasyonu yapmalısınız. Hollanda konsolosluğu otel rezervasyonlarının gerçek olmasını istiyor ve kontrol ediyor. Bu nedenle sizden ücretinin ödendiğine dair belge isteyebilir.

Geçerli İngiltere vizem var, İrlanda’ya gidebilir miyim?

“The Irish Short-stay Visa Waiver Programme” çerçevesinde, geçerli İngiltere vizesi olanlar, İngiltere’ye bir kez giriş yapmış olmak koşulu ile, vize süreleri dahilinde İrlanda’ya giriş yapabilir. Eğer, İngiltere vizenizle, İngiltere’ye bir kez giriş yaptıysanız, Türkiye’ye dönmüş olsanız bile, İrlanda’ya gidebilirsiniz ve vize süreniz boyunca kalabilirsiniz. İngiltere’ye giriş yapmadan, İrlanda’ya giremezsiniz.

 

Vize alabilmek için askerliği yapmış olmak gerektiğini duydum. Doğru mu?

Askerlik hizmeti ile vize başvurularının hiçbir ilgisi yoktur. Askerliğini yapmayanlar da vize alabilir.

 Vize World Sıkça Sorulan Sorular

Vize başvurusu yaparken seyahat sağlık sigortası yaptırmıştım. Şimdi aynı vize ile yeniden yurtdışına çıkacağım, yine sigorta yaptırmam gerekiyor mu?

Seyahat sağlık sigortası Schengen vizesi başvurularında zorunlu olmakla beraber, geçerli vizeniz ile daha sonra yapacağınız seyahatlerinizde böyle bir şart yoktur. Geçerli vizeniz olduğu sürece seyahat sağlık sigortası yaptırmadan da yurtdışına çıkış yapabilirsiniz. Ancak yine de yurtdışına çıkmadan önce seyahat sürenizi kapsayan bir sağlık sigortası yaptırarak, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı kendinizi garanti altına almanızı tavsiye ediyoruz.

Pasaportumu kaybettim. Üzerinde geçerli Schengen vizem vardı, vizemi yenileyebilir miyim?

Kaybettiğiniz pasaportunuz üzerinde bulunan Schengen vizelerinin kayıp nedeniyle yenilenme imkanı maalesef yok. Aynı ülkeye yeniden başvurmanız ve yeni vize almanız gerekmektedir.

 

Amerika Vizem Var Kanada’ya Geçiş Sağlayabilirmiyim ?

Amerika Vizesi olanlar maalesef Kanada Vizesi Almak Zorundadır.

 Vize World Sıkça Sorulan Sorular